Layers of Learning Unit 2-20

Cover-2-20

Price: $4.99

  • History: Explorers
  • Geography: Caribbean Sea
  • Science: Motors
  • The Arts: Renaissance Art II

Description

Reenact the voyage of Columbus and make a map of the Treaty of Tordesillas.  Create a Caribbean post card and make plantain sandwiches from Jamaica. Make your own electromagnet and a simple homemade motor.  And learn more about Renaissance art while practicing perspective and playing “Where’s Waldo” with a Brueghel. All this and much more is in Layers of Learning Unit 2-20. This is a PDF.

In each unit you’ll find a recommended library list, important background information about each topic, lots of activities to choose from for kids of all ages, and sidebars with a bunch more ideas including Additional Layers, Fabulous Facts, On The Web, Writer’s Workshop, Famous Folks, and Teaching Tips.  Printable maps and worksheets are included at the end of each unit and may be printed as often as needed for your family or class.

2-20 sample page

Tagged , , , . Bookmark the permalink.

4 Responses to Layers of Learning Unit 2-20

  1. L. Kidwell says:

    How much does it cost to teach a child at home? I have a 6th grader but she is getting bullied and want to home school her. What is the Best company to go to?

    • The yearly cost totally depends on what curriculum and supplements you buy. Some people homeschool for free and others spend thousands every year. But a good average is probably between $500 and $600 per year.

      As far as the best company, again that depends on your taste. The curriculum that one family gushes over will not at all fit the bill for another family. I think perhaps you’re imagining that all you need to do is buy the “6th grade curriculum” from some company and you’re set. We all think that in the beginning and those everything-in-a-box companies do exist and some people really like them. But there’s another approach and that is picking and choosing each part of your curriculum subject by subject. Find the best math, the best science, the best writing, and so on.

      You can see some of our favorite curriculum here. A homeschool supplier that we really like, partly because they have EVERYTHING homeschool and partly because of their amazing product descriptions and good prices is Rainbow Resource. Just reading their catalog, which they will send you for free, is an education all by itself.

      If you have more specific questions don’t hesitate to ask.

  2. I’m interested in the art portion of this unit and 2-19…how involved is the art? I’m looking for a Renaissance artist study. Do you have a preview of the art section I could look at? Thanks.!

    • In Unit 2-19 there are eleven hands-on explorations about Renaissance Art, plus web links and more information/ideas in the sidebars. It includes a notebooking page you can use to learn about any artist, Leonardo Da Vinci and the Mona Lisa, an explanation on Sfumato, Da Vinci and his drawings and dissections, Leonardo’s inventions, Michelangelo and the Sistine Chapel, Michelangelo and fresco painting, subtractive sculpting, Raphael and his faces, Raphael and mothers and babies, Raphael and his angels, and a light and shade drawing lesson.

      In Unit 2-20 there are eleven hands-on explorations plus all the sidebar info, which is pretty hefty as well. It includes Ghiberti’s doors, a comparison of Madonna paintings and the seven elements of Renaissance Art, perspective, Brueghel’s proverb paintings, Botticelli’s Venus, Bottichelli’s round art, El Greco’s elongated figures, Titian, Durer and texture, Correggio and dome painting, and researching another Renaissance artist.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *